Kalendarze – tradycyjne kontra elektroniczne

 ›  › Kalendarze – tradycyjne kontra elektroniczne

Hobby

Kalendarze – tradycyjne kontra elektroniczne

Kiedy zbliża się koniec roku, masowo kupujemy kalendarze. Jedni wybierają ścienne, inni takie, z których co dzień wydziera się kartki, jeszcze inni małe kieszonkowe lub kalendarze książkowe, w których jest dużo miejsca na zanotowanie tego co i kiedy musimy załatwić. Wybór jest naprawdę spory, a półki sklepowe wręcz się uginają. Można powiedzieć, że kalendarze są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu czy miejsca pracy.

Coraz częściej papierowe kalendarze zastępowane są przez kalendarze cyfrowe. Oczywiście wszystko ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych nie ma nic wygodniejszego niż codzienne przekładanie kartek i spojrzenie co ważnego będzie się działo w danym dniu. Dla innych to przeżytek – ci uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest kalendarz elektroniczny. To nowoczesne rozwiązanie wybierane głównie przez ludzi młodych. Jaki wybrać kalendarz? Tradycyjny – papierowy czy elektroniczny?

Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Kalendarze tradycyjne w postaci kalendarzy ściennych, biurkowych czy książkowych nie są drogie, ale bardzo przydatne, w każdej chwili możemy spojrzeć i dowiedzieć się np. czyje danego dnia są imieniny. Poza tym są one bardzo estetyczne, kolorowe, a duże, ścienne kalendarze zachwycają pięknymi widokami np. krajobrazami, fotografiami kwiatów lub zwierząt. Dodatkowo można zamówić kalendarz z własnymi zdjęciami lub zdjęciami kogoś nam bliskiego. Może to być bardzo miły prezent, a koszt takiego foto – kalendarza nie jest wysoki. Mniejsze kalendarze kieszonkowe, są z kolei często wykonane z wysokiej jakości papieru, ozdabiane skórzanymi okładkami. Producenci wychodzą z założenia, że owszem – zwykły kalendarz na ścianę nie jest może potrzebny komuś kto ma komputer, ale bardzo ekskluzywny pięknie wykonany kalendarz ma w sobie coś, czego elektroniczny nie zastąpi. I coś w tym jest. Możliwość własnoręcznego zapisania na papierze ważnego wydarzenia, przekładanie stron i zapach pięknie ozdobionej, skórzanej okładki – to jednak wielka zaleta tradycyjnych kalendarzy.

Kalendarze książkowe można kupić w różnych formach. Mogą być dzienne, wtedy na jednej stronie znajduje się jeden dzień. Oferowane są także tygodniowe, gdzie na jednej stronie umieszczone są wszystkie dni tygodnia. Jeśli więc mamy dużo spraw do załatwienia każdego dnia, wybierzmy kalendarz dzienny, jest co prawda grubszy, ale bez problemu zamieścimy w nim wszystkie niezbędne informacje. Są także różne formaty takich kalendarzy, mniejsze zmieszczą się w każdej torbie. Dodatkowo kalendarze mogą zawierać np. mapy. Pomysłowość producentów jest nieograniczona i dostosowana do zróżnicowanych potrzeb odbiorców.

Okazuje się, że dużą rolę odgrywa po prostu przyzwyczajenie, cześć osób nie zdecyduje się na te nowe wynalazki techniki ponieważ po prostu przywykli do tego, że miejsce kalendarza to ściana czy stół. Poza tym, teraz żyjemy w takich czasach, kiedy wiele osób przed ekranem komputera spędza długie godziny, stąd coraz bardziej chcemy od niego odpocząć i nie wyobrażamy sobie, że coś tak zwykłego jak kalendarz mogło nas przyciągać do wynalazków techniki.

Kalendarze papierowe oprócz tego, że są praktycznym przedmiotem dnia codziennego, spełniają także inną funkcje. Bywają one formą marketingu. Kalendarze reklamowe firm mogą być miłym prezentem dla klientów, a przy okazji promocją firmy. Często zdarza się tak, że wraz z początkiem nowego roku dostajemy taki właśnie gadżet z zakupem np. jakiegoś towaru. Jak widać coś co dla jednych jest tylko zwykłym przedmiotem, dla innych okazuje się czymś co można wykorzystać w reklamie.

Nie brakuje jednak zwolenników elektronicznych rozwiązań. Kalendarz możemy mieć w telefonie komórkowym, tablecie, czy w komputerze. Z ich pomocą również możemy zaplanować ważne spotkanie, zaznaczyć jakieś wydarzenie lub po prostu ustawić przypomnienie o urodzinach przyjaciela. Po wybraniu daty i godziny możemy wybrać, w jaki sposób organizer przypomni nam o danym wydarzeniu. Może to być alarm, mail lub sms wysłany na nasza komórkę przez program. Oprócz tego organizer przechowa numery telefonów, adresy i inne interesujące nas dane. Dla osób, które ciągle są w drodze polecane są organizery kieszonkowe. Rozbudowane urządzenia poinformują nas o kursach walut, o tym jaka godzina jest w danym miejscu na świcie. Jeśli komuś takie funkcje nie są potrzebne to zapewne zadowoli się kalendarzem prostym w obsłudze, który znajduje się na pulpicie. Dodatkowo z internetu bezpłatnie możemy pobrać kalendarze, które będą wyświetlały informacje na temat naszego komputera np. ile jest jeszcze wolnego miejsca na dysku lub pokażą nam jaka jest pogoda. Wszystko zależy od naszych potrzeb. To co dla innych ważne dla niektórych może okazać się zupełnie niepotrzebne.

Kalendarz elektroniczny jednak nie zastąpi nam tradycyjnego, w którym na koniec każdego dnia wyrywamy kartkę. Często kiedy czekamy na jakieś ważne dla nas wydarzenie, takie wyrywanie kartek sprawia wiele radości, a każda wyrzucona do kosza kartka zbliża nas do wyczekiwanego dnia.

Ciekawe wpisy:

Kalendarze – tradycyjne kontra elektroniczne Reviewed by on niedziela, 2 września, 2018 .

Kiedy zbliża się koniec roku, masowo kupujemy kalendarze. Jedni wybierają ścienne, inni takie, z których co dzień wydziera się kartki, jeszcze inni małe kieszonkowe lub kalendarze książkowe, w których jest dużo miejsca na zanotowanie tego co i kiedy musimy załatwić. Wybór jest naprawdę spory, a półki sklepowe wręcz się uginają. Można powiedzieć, że kalendarze są

ABOUT AUTHOR /